Różnice między TTC, RYT i RYT

Jeśli aspirujesz do zostania nauczycielem jogi, może Cię ciekawić mnogość różnych tytułów, jakie posiadają instruktorzy jogi – CYT, RYT, E-RYT, to tylko kilka z nich. Nie wiem, jak wy, ale mi zajęło trochę czasu, aby pojąć cały ten nowy żargon, ponieważ świat jogi obfituje w skróty i akronimy! W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i opiszemy różne poziomy certyfikacji, które możesz uzyskać po pomyślnym ukończeniu szkolenia dla nauczycieli jogi. Zajmiemy się również lepszym zdefiniowaniem Yoga Alliance i tego, co oznacza rejestracja w YA jako szkoła lub nauczyciel jogi.

Spójrzmy najpierw na różnicę między TTC a RYT i rozwiejemy nieco tę jogową terminologię!

Co to jest TTC i RYT?

YTT (Yoga Teacher Training), czyli szkolenie dla nauczycieli jogi

CYT (Certified Yoga Teacher), czyli Certyfikowany Nauczyciel Jogi

Certyfikowany Nauczyciel Jogi, to nauczyciel jogi, który ukończył wszechstronne szkolenie dla nauczycieli jogi i otrzymał certyfikat ukończenia, tj. TTC (Teacher Training Certificate).

CYT ukończył wymaganą liczbę godzin nauki, które jego szkoła określiła jako minimalną liczbę godzin edukacyjnych (prawdopodobnie 200 godzin, czyli TTC 200), aby zakończyć i zdobyć certyfikat nauczania jogi od swojego programu. Został certyfikowany do nauczania jogi przez swoją szkołę.

Zazwyczaj po rejestracji w Yoga Alliance przez CYT, zaczyna używać tytułu RYT (Registered Yoga Teacher), co oznacza Zarejestrowany Nauczyciel Jogi.

Każdy, kto ukończy szkolenie dla nauczycieli jogi, powinien otrzymać certyfikat nauczania jogi od programu YTT (Yoga Teacher Training), który ukończył.

Yoga Alliance nie wydaje certyfikatów nauczania, a jedynie je akredytuje.

RYT (Registered Yoga Teacher) czyli Zarejestrowany Nauczyciel Jogi

RYT, czyli Zarejestrowany Nauczyciel Jogi, ukończył co najmniej 200 godzin nauki i godzin bezkontaktowych w RYS (Registered Yoga School), czyli Zarejestrowanej Szkole Jogi w Yoga Alliance i zdecydował się zarejestrować w Yoga Alliance jako nauczyciel jogi po ukończeniu szkolenia YTT.

Tytuł RYT 200 wskazuje, że szkoła jogi, którą uczęszczał nauczyciel jogi, ma program szkolenia nauczycieli jogi zatwierdzony przez Yoga Alliance.

Nauczyciel jogi, który uczestniczy w szkoleniu nauczycieli w Zarejestrowanej Szkole Jogi, może zdecydować się na rejestrację w Yoga Alliance jako Zarejestrowany Nauczyciel Jogi po ukończeniu szkolenia nauczycieli jogi.

Aby uprościć – za każdym razem, gdy tytuł zaczyna się od R, jest związany z Yoga Alliance:

  • RYS: Zarejestrowana Szkoła Jogi
  • RYT: Zarejestrowany Nauczyciel Jogi

Nawet po ukończeniu 200-godzinnego programu szkolenia nauczycieli jogi w RYS, nauczyciel jogi nie jest zobowiązany do rejestracji w Yoga Alliance, ale wielu nauczycieli jogi decyduje się na rejestrację w YA, czyli Yoga Alliance.

Yoga Alliance rejestruje nauczycieli jogi na 5 poziomach: 200H, 300H, 500H, E-RYT 200 i E-RYT 500. RYT 500 to nauczyciele jogi, którzy ukończyli swoje kursy certyfikacyjne 200 godzin i 300 godzin.

E-RYT 200 (Experienced Registered Yoga Teacher), czyli Doświadczony Zarejestrowany Nauczyciel Jogi 200 godzin

Ten tytuł oznacza, że nauczyciel jogi ukończył szkolenie nauczycieli na poziomie 200 godzin w RYS i ma co najmniej 1000 godzin doświadczenia w nauczaniu od momentu ukończenia szkolenia oraz uczył co najmniej przez dwa lata po szkoleniu.

E-RYT 500 (Experienced Registered Yoga Teacher), czyli Doświadczony Zarejestrowany Nauczyciel Jogi 500 godzin

Ten tytuł oznacza, że nauczyciel jogi ukończył szkolenie nauczycieli na poziomie 500 godzin w RYS (lub szkolenie 200 godzin i 300 godzin osobno) i ma co najmniej 2000 godzin doświadczenia w nauczaniu od momentu ukończenia szkolenia oraz uczył co najmniej przez cztery lata po szkoleniu.

YACEP (Yoga Alliance Continued Education Provider) czyli Dostawca Edukacji Kontynuacyjnej Yoga Alliance

Często spotykany tytuł YACEP oznacza Dostawcę Edukacji Kontynuacyjnej Yoga Alliance.

Oznaczenie YACEP jest przeznaczone dla ekspertów w społeczności jogi. Nauczyciel jogi może zostać YACEP tylko jeśli jest już E-RYT.

RYS (Registered Yoga School) czyli Zarejestrowana Szkoła Jogi RYS

Zarejestrowana Szkoła Jogi, to szkoła afiliowana lub zarejestrowana w Yoga Alliance. Wnieśli opłatę weryfikacyjną, ich program nauczania został zatwierdzony przez YA i spełnia określone wymagania edukacyjne określone przez Yoga Alliance.

Oznacza to, że tylko studenci, którzy ukończą taki program, mają możliwość rejestracji w Yoga Alliance po ukończeniu programu.

Nauczyciele jogi w Zarejestrowanych Szkołach Jogi, którzy prowadzą szkolenia nauczycieli jogi, również zostali zatwierdzeni przez Yoga Alliance w RYS.

Co to jest Yoga Alliance

To prowadzi nas do lepszego zdefiniowania, czym dokładnie jest Yoga Alliance. Yoga Alliance została założona w 1999 roku, aby lepiej regulować branżę jogi, mówiąc wprost.

Założyciele Yoga Alliance, członkowie i personel organizacji stworzyli standardy, zasady i płatną listę członków dla zarejestrowanych szkół jogi i zarejestrowanych nauczycieli jogi do przyłączenia się.

Część ich standardów oznacza lepsze zdefiniowanie, z czego powinno składać się szkolenie nauczycieli jogi i co teoretycznie nauczyciel jogi powinien wiedzieć po ukończeniu YTT.

Yoga Alliance uznała, że określona liczba godzin nauki powinna być poświęcona na studiowanie określonych przedmiotów lub tematów podczas szkolenia nauczycieli, aby absolwenci byli skutecznymi i kompetentnymi nauczycielami jogi.

Obejmuje to takie tematy jak: historia jogi, filozofia jogi, anatomia jogi, pranajama i umiejętności nauczania. Standardy YA są ciągle ewoluujące, poniżej znajdują się najbardziej aktualne standardy Yoga Alliance.

Pomysł za YA polega na zapewnieniu, aby standardy programów nauczania były ujednolicone na całym świecie dla nauczycieli jogi i szkół jogi, tak aby mówić.

Nauczyciel jogi, który ukończył YTT w RYS w Indiach, powinien teoretycznie mieć podobne dogłębne zrozumienie tych samych podstawowych tematów i koncepcji co nauczyciel jogi, który ukończył YTT w USA w RYS.

Yoga Alliance również wymaga od RYT-ów przestrzegania ich kodeksu postępowania i zaangażowania się w ciągłe kształcenie. Są one znane jako punkty CE lub „punkty edukacji ciągłej”. RYT muszą ukończyć 75 godzin punktów CE po początkowej rejestracji w Yoga Alliance.

Takie punkty otrzymuje się po kursach u YACEP, czyli dostawców edukacji ciągłej.

Dlaczego szkoła lub nauczyciel jogi mogą zdecydować się nie rejestrować w Yoga Alliance?

Istnieje kilka powodów, dla których szkoła lub nauczyciel jogi mogą zdecydować się nie rejestrować w Yoga Alliance. Jednym z powodów są koszty.

Yoga Alliance pobiera opłatę rejestracyjną i roczną opłatę zarówno od RYS, jak i RYT. Poniżej znajdują się opłaty Yoga Alliance na rok 2023.

Innym powodem, dla którego szkoła może zdecydować się nie rejestrować w YA, jest to, że jej program nauczania nie jest zgodny ze standardami ustalonymi przez Yoga Alliance. To nie oznacza, że ich program nauczania jest gorszy, ale być może jest po prostu inny.

Jeśli to wszystko wydaje Ci się przytłaczające, nie jesteś sam! Zrozumiesz to wszystko jeszcze lepiej podczas części biznesowej Twojego szkolenia nauczycieli jogi.

Słowniczek:

CYT: Certyfikowany Nauczyciel Jogi

TTC: Certyfikat Ukończenia Szkolenia Nauczycieli

TTC: Certyfikat Ukończenia Szkolenia Nauczycieli

RYT 200: Zarejestrowany Nauczyciel Jogi, Certyfikacja 200 godzin

RYT 500: Zarejestrowany Nauczyciel Jogi, Certyfikacja 500 godzin

E-RYT 200: Doświadczony Zarejestrowany Nauczyciel Jogi, Certyfikacja 200 godzin

E-RYT 500: Doświadczony Zarejestrowany Nauczyciel Jogi, Certyfikacja 500 godzin

RCYT: Certyfikowany Nauczyciel Jogi dla Dzieci

RPYT: Certyfikowany Nauczyciel Jogi w Ciąży

RYS: Zarejestrowana Szkoła Jogi

RPYS: Zarejestrowana Szkoła Jogi szkoląca nauczycieli jogi Prenatalnej

RPYS: Zarejestrowana Szkoła Jogi szkoląca nauczycieli jogi dla dzieci

CE: Kursy Doszkalające

YA: Yoga Alliance

YACEP: Dostawca Edukacji Ciągłej Yoga Alliance

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł wyjaśnić pytania, jakie możesz mieć na temat kursów nauczycieli jogi i niektórych skrótów w profesjonalnym świecie jogi! Nasz artykuł o różnicach między RYT 200, RYT 300 i RYT 500 zagłębia się głębiej w różne poziomy certyfikacji jogi, jeśli nie jesteś pewien, która ścieżka szkolenia nauczycieli jest dla Ciebie, lub jeśli po prostu chcesz dowiedzieć się więcej.